Dibek Kahvesi

Kahve türleri arasında son derece öne çıkan ve birçok tiryakinin keyif aldığı kahvelerden birisi de dibek kahvesidir. Farklı aroması ile çok sevilen Dibek kahvesi, birçok faydası ile de bilinen kahve türlerindendir. Bu güzel kahvenin Osmanlı Devleti zamanından günümüze uzanan bir hikâyesi vardır. Dibek kuyularında dövülme şeklinde yapılan bir kahvedir. Hem görünümü hem de pişirilme şekli Türk kahvesi ile çok benzerdir. Ancak her iki kahve arasında ki en büyük ayrım öğütülme şeklindedir.

 

 

Dibek Kahvesinin Faydaları

 

İçiminde ki lezzet kadar faydalarıyla da çok popüler kahveler arasındadır. Tadının ve kokusunun cezp eden özellikleri yanında mide ve sindirim sistemine çok iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır. Ağız kokusunu önler ve daha güçlü bir hafıza yapısına kavuşma imkânı yaratır. Parkinson hastalığının önemli engelleyicilerindendir. Ağrı kesici ve cilt dostu bir kahvedir. Sindirim yönünden rahatlatıcı etkileri vardır. Aynı zamanda tokluk hissi verir. Bu özelliği sayesinde zayıflamak isteyen birçok kişi dibek kahvesinin avantajlarından yararlanır. Depresyonu önler ve şeker hastalıklarının oluşmasını engeller. İçeriğinde bulundurduğu üzüm çekirdeği ile hafızanın da güçlenmesine son derece yardımcı olur. Birçok faydasının olması Dibek kahvesinin farklı yaş gruplarından kahve severler tarafından tercih edilmesini sağlamıştır.

 

Günümüzde Dibek Kahvesinin Önemi

 

Eskiden günümüze hiçbir zaman popülaritesini kaybetmemiş olan Dibek kahvesi artık eski usullerle öğütülmüyor. Aksine yeni nesil kahve öğütücüler ile hazırlanıyor. Birçok turistik yerde bu kahvenin içimi oldukça fazladır. Hazırlanmasının kolay olması Dibek kahvesinin evlerde de tercih edilmesini sağlar. Sütlü olarak tüketilmesi ise Türk kahvesinden ayrılan başka bir yönüdür. Günlük olarak rahatlıkla tüketilebilen kahveler arasındadır.

 

Dibek Kahvesinin Pişirilmesi

 

Dibek kahvesini yaparken ölçü ayarlaması önemlidir. Ölçüleri kahveyi yapacağınız kişi sayısına göre ayarlamalısınız. Yapılacak kişi sayısı kadar fincan ile suyu cezveye ekleyin, üzerine kişi başına biraz Dibek biraz da Türk kahvesi ilave edin. İsteğe bağlı olarak şeker eklenebilir. Pişirmeye başlamadan önce iyice karıştırarak karışımın kıvam almasını sağlayın ve daha sonra kısık ateşte pişirmeye bırakın. Ocağa koyduktan sonra kesinlikle kaşık ile karıştırma işlemi yapmayın. Daha sonra yavaşça köpüğünü alın ve fincanlara koyarak servisini yapın. Lezzeti muazzam kahveler arasındadır.

 

Yorum Yapın