Kahve hakkında, duyduğunuzda sizi çok şaşırtacak 15 ilginç bilgi!

Kahve hakkında, duyduğunuzda sizi çok şaşırtacak 21 ilginç bilgi!

Kahve hakkında, duyduğunuzda sizi çok şaşırtacak 21 ilginç bilgi!

 

Sabahları hiç düşünmeden ya da belki düşünmenize  yardım etmesi için bardağınıza doldurduğunuz o bir bardak sıcacık kahvenin ardında büyüleyici bir hikaye yatıyor. İşte her sabah fincanınıza doldurmak için demlediğiniz çekirdeklere hatta tohumlarına giden mistik yolu konuşacağız bugün.  Bu bilgilerin çoğunu ilk kez duyduğunuzu (ee aslında okuduğunuzu 🙂 tahmin ediyorum. Sizin de farklı bilgileriniz varsa yorumlarda benimle paylaşın lütfen.

 

 

1. Tarihi M.S. 800 yılına kadar dayanıyor

Tesadüfen, kakao meyvesinden, çikolatanın ortaya çıkmasından önce benzer bir içecek yapıldı, bu da insanların özellikle doğanın bize sunduklarını tüketmek için yeni yollar bulma konusunda becerikli olduklarını gösteriyor. M.Ö. 1000 civarında ortaya çıkan bir başka içecek, çekirdek ve meyvenin etli kısmı da dahil olmak üzere tüm kahve meyvesinden yapıldı. Yaygın bir efsaneye göre 9. yüzyılda keçi çobanları, keçilerinin bir bitkinin (Coffea) meyvesini yedikten sonra danseder gibi garip hareketler yaptıklarını farkederler. Bunun üzerine yerel bir keşiş bu bitkinin meyvelerinden bir içecek yapıp içtiğinde geceleri uyanık kalabildiğini farketti.  İnsanların bugün bildiğimiz gibi kahve yapma sürecinin ilk adımı olan kahve çekirdeklerini kavurmaya başlaması için 13. yüzyıla kadar beklenmesi gerekti.Böylece günümüzde bizi de uyandırmaya yarayan kahve bulunmuş oldu.

2. Kahve çekirdekleri aslında kahve bitkisinin tohumlarıdır

En temel, işlenmemiş formunda kahve, olgunlaştığında kırmızılaşan kiraz benzeri bir meyvedir; kahve çekirdeği kırmızı kahve meyvesinin merkezinde bulunur. Çiçekli çalılarda bulunan bu bitkinin de, kiraz benzeri meyvelerin çekirdeklerinin olduğu gibi tohumları bu çekirdeklerdir. Bu konuda daha detaylı bilgiyi şuradaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

Kahve Ağacı

3. Kahve bitkisinin meyvelerini de yiyebilirsiniz

Kahve bizlerin sabah içeceği haline gelmeden önce, farklı şekillerde kullanıldığı düşünülüyor. Başlangıçta, meyveler protein bakımından zengin bir atıştırmalık (snack bar) oluşturmak için hayvansal yağ ile karıştırılırdı. Bir noktada, fermente edilen posaları şarap benzeri bir karışım yapmak için kullanıldı.

4. 2 ana türü vardır: Arabica ve Robusta

Yetiştiriciler ağırlıklı olarak Arabica türlerini ekiyorlar, bunda kahve borsasında daha yüksek değerde işlem görmesinin etkisi vardır. Daha kaliteli çekirdekler olduğu söylenir. Daha az popüler olmasına rağmen, Robusta biraz daha acı bir tada sahiptir (bitter) ve daha fazla kafein içerir.

5. Dünyada en çok kahve Brezilya’da yetişiyor.

Uluslararası Kahve Örgütü‘ne göre, bugün Brezilya dünya arzının yaklaşık üçte birini ve ikinci sırada yer alan Vietnam’ın ürettiği miktarın iki katını üretiyor.

6. Amerika’da sadece 2 eyalette kahve üretilmekte

Kona kahvesi, ABD’nin dünyaya armağan ettiği bir kahve türüdür. Kahve geleneksel olarak ekvator boyunca (Coffee Belt – Kahve Kemeri) görülen iklimlerde yetiştiği için, Hawaii’nin havası kahve hasadı için idealdir. California’da son zamanlarda onlarca çiftliğinde ürettiği pahalı kahvelerle piyasalara girdi. Peki Türkiye’de kahve yetişir mi? Mersin ve Anamur bölgesinde deneme amaçlı Arabica türü kahve ağaçları dikilmiş ise de, Türkiye’nin iklim koşulları narin kahve bitkisi için uygun değildir bu nedenle ticari anlamda kahve yetişmemektedir.

7. Espresso İtalyancada “bastırılmış” anlamına gelmektedir

Aslında bu kelime Espresso’nun yapılma yöntemini ifade etmektedir, yani kaynamış suyun sıkıştırılmış kahveden (çekilmiş kahve) belli bir basınçla geçirme. Espresso hacim başına filtre kahveden daha fazla kafein içeriyor olmasına rağmen, bir bardak kahvedeki kafein oranını yakalaması için 3 shot içilmesi gerekir.

 

8. Dünya’nın en pahalı kahvesinin kilosu 600 dolar civarındadır

Kahvenin en değerli çeşitlerinden biri Asya Misk kedilerinin (kedi benzeri bir hayvan) dışkısından elde ediliyor. Bu hayvanlar kahve meyvelerini yiyor fakat çekirdeklerini sindiremiyorlar. Dışkı ile atılan çekirdekler kopi luwak adı verilen yumuşak içimli, asiditesi düşük kahve üretiminde kullanılıyor. Bu kahvenin üretim şekli hayvan hakları aktivistleri tarafından tepki toplamakta.

9. Kahve ile aşırı dozdan ölebilirsiniz

Kahvenin aşırı dozu olur mu? demeyin 🙂 Ama çok da endişelenmeyin, çok kısa bir süre içerisinde 30 bardak içerseniz ancak ölümcül kafein sınırına gelebilirsiniz. Ama siz gene de abartmayın 🙂

 

10. Finlandiya dünyada en çok kahve severin yaşadığı ülke

Ortalama bir Fin her yıl ortalama (yaklaşık) 12.5 kg. kahve tüketmektedir. Türkiye’de ise 2018 verilerine göre son 5 yılda %13 artmış olmasına rağmen ilk kez yıllık kişi başı ortalama 1 kg. geçerek 1.1 kg olarak yayınlandı. (Uluslararası Kahve Organizasyonu’nun (ICO) hazırladığı Dünya Kahve Tüketim Raporu)

11. Kahve içenlerin daha uzun yaşadığı belirlendi

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre günde üç dört bardağı geçmeyen kahve tüketimi daha uzun yaşam ile ilişkilendirildiği gibi, kalp hastalıkları, Tip II diyabet ve Parkinson risklerini düşürdüğü açıklanmıştır.

12. Dünyanın en büyük kahve fincanı

2019 yılında 22,739.14 Lt. kahve alan bardak Guiness Rekorlar Kitabı’nda yerini aldı.

13. Decaf kahve aslında tamamen kafeinsiz demek değil

250 ml. bir bardak filtre kahvede çeşidine göre 95-200 mg. kafein bulunmaktayken, aynı miktar decaf filtre kahvede 2-12 mg kafein bulunmakta. Karşılaştırmak gerekirse bir kutu kolada ise 23-35 mg. kafein bulunmakta.

14. Kahve kelimesi Arapça’dan gelmektedir

Qahwah önce Türkçe kahve olmuş, sonra Flemenkçe’ye koffie olarak girmiş daha sonra buradan İngilizce’ye coffee olarak alınmıştır.

15. Dünyada her gün ortalama 2 adet Starbucks açılmaktadır

Lattenizi, 1971 yılında Seattle’da açılan ilk Starbuckstan bunca yıl sonra, bugün, 65 ülkede 29.000’den fazla Starbucks dükkanından birinde içebilirsiniz.

 

Kahve hakkında sizin bildiğiniz ve şaşırdığınız başka bilgiler var mı?  Burada okuduğunuz kahve hakkında bilgilerden hangilerini daha önce duymuştunuz?

Yorum Yapın