Kahve Nedir?

coffee belt

Bu da soru mu dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Kahveyi bilmeyen mi var? İçiyoruz, sunum yapıyoruz, bir arkadaşımızla keyfini paylaşıyoruz. Ama gerçekte kahve nedir? Biliyor muyuz? Herkes kavrulmuş bir kahve çekirdeğini tanır, ancak gerçek bir kahve bitkisini tanımayabilirsiniz. Demlediğiniz çekirdek aslında kahve kirazı denilen bir meyveden işlenmiş ve kavrulmuş tohumlardır. Gelin bu yazıda biraz kahve bitkisi nedir, kahve ağacı nasıl olur bunlara değinelim.

Kahve Bitkisi – Ağacı

Kahve Ağacı

 

Kahve ağaçları 9 metreden daha yüksek bir boyuta kadar büyüyebilirler ancak  hasat etmeye yardımcı olmak için budanırlar. Ayrıca bu budama işleminin enerjilerini koruduğuna da inanılır.  Her ağaç, birbirinin karşısında büyüyen yeşil, mumsu çiftler halinde bulunan yapraklarla kaplıdır. Kahve çekirdekleri ağacın dalları boyunca büyür. Kahve çekirdekleri sürekli bir döngü içinde büyüdüğü için, çiçekleri, yeşil meyveleri ve olgun meyveleri aynı anda tek bir ağaçta görmek mümkündür.

 

Kahve çiçeği

İlk çiçeklenmeden sonra bir kahve kirazının olgunlaşması yaklaşık bir yıl sürer ve bir kahve ağacının tam meyve üretimine ulaşması için yaklaşık 5 yıl gerekmektedir. Kahve bitkileri 100 yıla kadar yaşayabilirler ve en verimli oldukları zaman genellikle 7 ve 20 yaşları arasıdır. Uygun bakım ve bitkinin çeşidine bağlı olmak üzere yıllar boyunca verimlerini koruyabilir hatta arttırabilirler. Ortalama bir kahve ağacı yılda 10 kilo kahve kirazı veya 2 kilo yeşil kahve çekirdeği üretir.

 

Peki kahve nerede yetişir? Ticari olarak yetiştirilen tüm kahve, dünyanın Kahve Kemeri denilen bir bölgesinden gelmektedir. Kahve ağaçları verimli topraklara, yumuşak bir iklime, sık yağmura ve gölgeli güneşe ihtiyaç duymaktadır. Bu iklimsel özellikler ise dünyanın sadece bir kesitinde (Kahve kemeri) bulunmaktadır.

coffee belt

Kahve Çeşitleri

Kahve, kökeni Coffea olarak bilinen bir bitki sınıfıdır. Bu bitki sınıfı içinde 500’den fazla cins ve 6.000’den fazla tropik ağaç ve çalı türü vardır. Uzmanlar, 25 ila 100 çeşit kahve bitkisi olduğunu tahmin ediyorlar.Botanikçiler, kahve bitkileri geniş bir aralıkta bulunduğu için tam sınıflandırma konusunda anlaşamamaktadırlar. Kahve bitkisi küçük çalılardan ağaçlara kadar uzanan boyutlarda, mor veya sarıdan baskın koyu yeşile kadar 2 ila 40 cm boyunda yaprakları olacak şekillerde görülebilir.

Ticari kahve endüstrisinde, iki önemli kahve türü vardır: Arabica ve Robusta.

Coffea Arabica – C. Arabica

Çeşitleri: Bourbon, Typica, Caturra, Mundo Novo, Tico, San Ramon, Jamaika Mavi Dağ

Coffea Arabica, Etiyopya’da bulunan orijinal kahve ağaçlarından geliyor. Bu ağaçlar ince, yumuşak, aromatik bir kahve üretir ve dünya kahve üretiminin yaklaşık% 70’ini temsil eder. Çekirdekleri Robusta’dan daha düz ve uzundur ve kafeini de daha düşüktür.

Coffea canephora – C. Robusta

Çeşitlilik: Robusta

Dünyadaki Robusta’nın çoğu Orta ve Batı Afrika’da, Endonezya ve Vietnam dahil Güneydoğu Asya’nın bir bölümünde ve Brezilya’da yetiştirilmektedir. Robusta üretimi artıyor olmasına rağmen dünya pazarının sadece % 30’unu oluşturuyor.

Robusta esas olarak karışımlarda ve hazır kahveler için kullanılır. Robusta çekirdeğinin kendisi bir Arabica çekirdeğinden biraz daha yuvarlak ve daha küçük olma eğilimindedir.

Yorum Yapın