Türk Kahvesi

Türk kahvesi toplum genelinde kabul görmüş olan içeceklerden biridir. Tadı, kokusu ve içiminin verdiği haz ile tamamen kendine has olan kahveler arasındadır. Dünya genelinde birçok tiryakisi olan Türk kahvesi, neşeli ve kederli birçok sohbetin en önemli destekçilerindendir. Hemen her sohbetin eşlikçilerinden biri olan bu kahvenin yapılışı da tamamen kendine özgüdür. En iyi aromayı yakalayabilmek için öğütülmüş kahve, şeker ve suyun harmanlanmasından yararlanılır. Koyu sohbetlerin yanında sade bir Türk kahvesinin tadı ise tartışılmazdır. Kişilerin damak zevkine hitap eden aroması sayesinde yüzyıllardır popüler olmayı başarmış nadir kahveler arasındadır.

 

 

Türk Kahvesinin Geçmişten Günümüze Gelen Hikâyesi

 

Acı tatlı içilen Türk kahvesinin yaklaşık olarak 600 yıllık bir tarihi vardır. Bu güzel kahvenin hikâyesi ilk önce Habeşistan’da başlamıştır. Daha sonra Yemen, Mekke, Kahire ve Şam’a ulaşarak İstanbul’a kadar gelmiştir. İstanbul’dan ise tüm dünyaya yayılmayı başarmıştır. Kahvenin anavatanı Yemen olarak bilinse de ilk olarak Habeşistan’da üretilmiştir. İlk zamanlarda una karıştırılarak ekmek yapımında kullanılan kahve bu işlevini beş asır kadar sürdürdü. Kahve olarak tanınması ise 1450 yıllarına rastlar. Yemen’de tanınmıştır ve sonrasında Mekke ve Mısır’a da tanıtılmıştır. İstanbul’a ise Kanuni Sultan Süleyman zamanında gelmiştir. Avrupa’da tanınması ise yine Osmanlılar sayesinde olmuştur ve ilk olarak İtalya’ya götürülmüştür. İkinci Viyana kuşatması sırasında ise Viyana askerler tarafından ele geçirilen kahve çuvalları onların da kendi usullerinde kahvelerini yapmalarını sağlamıştır. Kısacası çok uzun bir geçmişe sahiptir.

 

Türk Kahvesinin Çeşitleri ve Yapılışı

 

Türk kahvesi tat olarak farklı damak zevklerine hitap edecek şekilde yapılır. Pişirimi sırasında şekerinin oranını ayarlarken bazı noktalara dikkat etmek de bu açıdan önemlidir. Sade, orta şekerli ve şekerli olarak tüketilen kahve özellikle tiryakilerin, pişirim şekline önem verdiği bir içecektir. Türk kahvesinin yapılışı ise oldukça basit olmakla birlikte bazı kaidelere uymak gerekir. Kahvenin ve şekerin oranının iyi ayarlanması tat açısından son derece önemlidir. Bir fincan için bir şeker kaşığı ölçüsünde kahve, istenilen miktarda şeker ve içilecek fincan ile su cezvede pişirilir. Kahve biraz kabarmaya başladığında ise köpüğü alınarak tekrar kaynatılır sonra yavaşça fincana alınır. Farklı aroma sevenler bu kahveye damla sakızı da ilave edebilirler.

Yorum Yapın